Prosta droga do kolektora z dotacją

- Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Nie trzeba starać się o pozwolenia na instalację kolektorów,  nie ma żadnych dodatkowych formalności z tym związanych" - uważa Kamil Dolata, ekspert programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 mkw. Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory pozwalają dziennie ogrzać nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60oC.

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje. „Już w sierpniu rusza specjalny program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne. Klienci indywidualni mogli otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat blisko 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem” – komentuje mgr inż. Artur Michalski, ekspert "Gaspol kibicuje klimatowi".

Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą one zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.

„Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilości ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Co istotne, zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii np. gazem płynnym, który zapewni nam ciepłą wodę w mniej słoneczne dni” – mówi Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.

W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie oraz najnowszej generacji kolektory próżniowe (rurowe). Wybór odpowiedniego typu kolektorów powinien opierać się na indywidualnych potrzebach - bardzo istotny jest także dobór odpowiedniej ilości kolektorów.

Kolektory płaskie
Kolektory płaskie ST 191 DE z meandrowym układem przewodów odznaczają się wysoką sprawnością i trwałością. Najważniejszymi zaletami są super selektywna powłoka absorpcyjna i duże bezpieczeństwo eksploatacji ze względu na bardzo niską temperaturę stagnacji - tylko 191°C. Kolektory są lekkie i łatwe w montażu. Najlepsza jakość została potwierdzona certyfikatami, m. in. najważniejszym w Europie certyfikatem Solar Keymark.

Kolektory próżniowe
Na uwagę zasługuje próżniowy kolektor rurowy (heat pipe) P 10 DE, który pod względem wydajności nie ma sobie równych. Najważniejszą jego zaletą jest bezpieczeństwo wynikające z niskiej temperatury stagnacji – tylko 160?C. Rurka zamknięta jest w próżni, dlatego temperatura zewnętrzna nie ma większego wpływu na ilość wytwarzanego ciepła. Kondensator nagrzewa się już po minucie, niczym grzałka. Poszczególne rury można obrócić dokładnie w stronę słońca. Nasz kolektor jest łatwy i wygodny w montażu. Posiadamy jedne z najlepszych kolektorów dostępnych na rynku.

Dotacje
Każda osoba fizyczna i wspólnota mieszkaniowa (nie podłączona do sieci ciepłowniczej) może się ubiegać o kredyt w Banku Ochrony Środowiska z dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Dopłaty dotyczą zarówno zakupu kolektorów jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:
 • sporządzenia projektu budowlano – wykończeniowego,
 • zakupu zestawu solarnego,
 • montażu zestawu.
Warunkiem uzyskania dotacji jest zakup zestawów solarnych, które odpowiadają wymaganiom NFOŚiGW. Firma Solartime i jej przedstawiciel handlowy BBStudio pośredniczą pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem i pomaga w kompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz uzyskaniu dotacji. Dlatego można mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo.
Dlaczego warto kupić kolektory Solartime?
 1. Mają Państwo pewność, że zakupione kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego aby otrzymać dotację.
 2. Nasi doradcy techniczni pomogą dobrać zestaw najbardziej optymalny do Państwa potrzeb i oczekiwań.
 3. Wykonamy profesjonalny projekt
 4. Montażu dokonują tylko autoryzowani przez nas instalatorzy.
 5. Pomożemy Państwu we wszystkich formalnościach związanych z kredytem i dotacją.
 6. Gwarantujemy najwyższą jakość zestawów solarnych
Dlaczego nie zaleca się kupowania kolektorów na własną rękę?
 1. Istnieje ryzyko zakupu kolektorów, które nie maja certyfikatów co spowoduje, że nie otrzymają Państwo dotacji.
 2. Ewentualne problemy z gwarancją ( producent winą za błędne działanie systemów obarcza montaż – instalator zaś produkt)
 3. Źle dobrany zestaw solarny nie dostosowany do potrzeb odbiorcy.
 4. Problemy z serwisem – brak opieki profesjonalnej firmy serwisowej.
Przez Bartosz Bącal Ostatnio edytowany: 2010-08-24 14:12